CLOUD COMPUTING AKA

Monitoring aktuálních informací a webových zdrojů týkajících se tématu "Cloud Computing". Weblog je součástí informačního portálu AKA-MONITOR, www.akamonitor.cz, spravovaného doc. A. Katolickým. Využijte podpory RSS.

Moje fotka
Jméno:
Místo: Plzeň, Czechia

Internetový publicista provozující AKA-MONITOR ISSN 1804-042X www.akamonitor.cz,.

02.03.09

Google, IBM Join Forces To Dominate 'Cloud Computing'

Na serveru InformatioWeek.com byl v květnu 2008 zveřejněn článek, jehož autorem je Paul McDougall, informující o záměru na spojení síl dvou významných firem IBM a Googlu v oblasti Cloud computingu.
Ve zprávě se píše:
"The companies plan to exploit their common technological world view and considerable talent to build a worldwide network of servers for consumer and business use."
V závěru se praví:"IBM and Google appear ready to kick their cloud out of its academic nest to start rolling out production versions.
The companies did not make specific announcements to that end on Thursday, but Schmidt and Palmisano, both dressed in LA-friendly lighter colors, left little doubt that their joint efforts are accelerating. Indeed, they might well have told their audience of several thousand IBM business partners at the Los Angeles Convention Center to "watch this space."
Více se dozvíte na TÉTO adrese.