CLOUD COMPUTING AKA

Monitoring aktuálních informací a webových zdrojů týkajících se tématu "Cloud Computing". Weblog je součástí informačního portálu AKA-MONITOR, www.akamonitor.cz, spravovaného doc. A. Katolickým. Využijte podpory RSS.

Moje fotka
Jméno:
Místo: Plzeň, Czechia

Internetový publicista provozující AKA-MONITOR ISSN 1804-042X www.akamonitor.cz,.

01.03.09

Trend, nebo další "buzzword"?

Cloud computing: trend, nebo další buzzword?
Pod tímto názvem uveřejnil setver LUPA článek Pavla Housera.
Z textu cituji:"... pojem cloud computing má blízko k nabídce softwaru jako služby (SaaS). Coby uživatel nevíte přesně, kde jsou vaše data, odkud běží aplikace, co dodává výpočetní výkon, kdo komunikační infrastrukturu – všechno je v oblacích (cloud), prostě „někde na Internetu“. Takže cloud samozřejmě souvisí s pojmy jako grid či cluster. Může se tomu říkat utility computing, někdy se to spojuje se službami Web 2.0, jindy se sítěmi P2P. Nebo tomu prostě můžeme říkat „webová aplikace“, „webová služba“ či „poskytování aplikací“ (ASP)."
V jiném místě se píše:
"....Zájem o cloud computing vyjadřuje řada firem, např. Yahoo, Intel, HP, IBM, Microsoft i Google, Amazon. Stačí si hledat v tiskových zprávách. Dell si dokonce činí nároky na samotné označení cloud computing (Computerworld.com). Cloud computing ale samozřejmě současně obchodní model stávajících dodavatelů hardwaru a softwaru komplikuje. Zájem Googlu, Amazonu a Yahoo je logický, u Intelu a Microsoftu by úspěch cloudu mohl eventuálně znamenat spíše narušení jejich úspěšných obchodních modelů."
Autor si sám staví řadu otázek, na které se snaží odpovědět, když říká:"Když se mluví o budoucnosti cloud computingu, nevysvětluje se, jaké aplikace by takhle vlastně měly být poskytovány. Snad nějaké hračky pro jednotlivce ve stylu aplikací Web 2.0? Kalendář a Gmail? Běžné kancelářské aplikace? Něco extrémně výkonově náročného i za dnešních podmínek, třeba určité hry? Klíčové firemní aplikace typu ERP systémů?"
Článek končí slovy:"Pojem cloud computing je nejspíš skutečně buzzword, v němž se znovu opakuje něco, co se již vícekrát předvídalo a neuskutečnilo. To ovšem neznamená, že k tomu nemůže dojít právě teď, respektive v příštích letech. Řada jiných technologií se také neprosadila hned napoprvé. Dnes navíc podporu tomuto trendu poprvé vyjadřují firmy, které mají značnou kapitálovou sílu...".
Plné znění článku ze srpna 2008U najdete na TÉTO adrese.